Hakkında

Tarihçe

Mühendislik Fakültesi Üniversitemizin 15.07.2011 tarih ve B.30.2.ADY.0.72.00.00/301-99-659:661 sayılı kararları, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 03.08.2011 tarihli Yürütme Kurulu toplantısında incelenmiş ve 2547 Sayılı Kanun’un 2880 Sayılı Kanun’la değişik 7/d-2 maddesi uyarınca Çevre Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Tekstil Mühendisliği Bölümlerinin açılmasına karar verilmiştir. Açılan bu bölümlerden Çevre Mühendisliği, Gıda Mühendisliği bölümleri 2012-2013 Öğretim yılında, İnşaat Mühendisliği Bölümü 2013-2014 Öğretim yılında, Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümleri 2015-2016 Öğretim yılında, Tekstil Mühendisliği Bölümü ise 2018-2019 Öğretim yılında öğrenci alımına başlamıştır.

Mühendislik Fakültesi'nin temel amacı, hem lisans hem de lisansüstü düzeyde mühendislik eğitimi sunmaktır. Bölümlerin akademik programları, araştırma ve geliştirme yeteneği ile donatılmış olan çağdaş mühendisler yetiştirecek şekilde hazırlanmıştır. Fakültenin bütün bölümlerinde ortak olan dersler, ayrıca değişik bölümler için çeşitli servis dersler bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, her bölümde, kendi çalışma alanına ve eğitim programına göre zorunlu ve seçmeli dersler verilmektedir. Genel olarak, bölümlerin programları oldukça dinamik bir yapıya sahip olup mühendislik bilimlerindeki yeni gelişmeleri takip edebilecek hem de entegrasyon sağlayabilecek özelliktedir. Fakülte bünyesinde araştırma imkânları mevcut olup bölümlerde çeşitli konularda araştırma projeleri hazırlanmakta ve araştırma faaliyetleri ülkemizin, bölgemizin ve ilimizin ihtiyaçları doğrultusunda yürütülmektedir.

Fakültemiz, üniversite dışından gelen araştırma konusu olabilecek her türlü fikre açıktır.

Tanıtım

Mühendislik Fakültesinde hâlihazırda aşağıdaki 7 Bölüm mevcuttur. 

 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Kişisel verilerin işlenmesine yönelik Aydınlatma Metni'ne ulaşabilirsiniz.