Tekstil Mühendisliği Bölümü

Genel Bilgiler

Adıyaman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü, 2018-2019 Güz yarıyılı itibariyle  Eğitim-Öğretim faaliyetlerine başlamış olup gelişme çalışmalarına hızla devam etmektedir.

Açıldığı tarihten itibaren, Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) ile Erdemoğlu Vakfı arasında imzalanan protokol çerçevesinde, bölümümüzü tercih edip kayıt olan öğrencilere; Eğitimleri süresince aylık 1000 TL karşılıksız burs ve Holding bünyesindeki işletmelerde yaz stajı ile uygulamalı mühendislik eğitimi (UME) ve Mezuniyetleri sonrasında da istihdam önceliği imkanları sağlanmaktadır.

Ayrıca, 2019 yılında YÖK ve ilgili kuruluşlar arasında imzalanan "Tercihim Tekstil Mühendisliği" protokolü çerçevesinde; Bölümümüz öğrencilerine eğitimleri boyunca "asgari ücretin belli oranlarında karşılıksız burs" ve  Mezuniyetlerini takip eden ilk 5 yıl da "protokole dahil olan firmaların bünyesinde istihdam garantisi" verilmektedir.

Bölümümüz öğrencilerine, paydaş işletmelerle imzalanan staj protokolleri kapsamında sunulan imkanlarla; hem tekstil sektörünün ihtiyaçlarına cevap verebilir bir hale gelmeleri, hem de sektör tecrübesini eğitimleri sırasında kazanabilmeleri için ,her yaz döneminde staj ve sekizinci dönemde bir yarıyıl boyunca da Uygulamalı Mühendislik Eğitimi (UME) yaptırılmaktadır.

Öğrencilerimizin uluslararası düzeyde kendilerini geliştirebilmeleri amacıyla Erasmus Programı kapsamında Eğitim-Öğretim faaliyetleri için 10 aya kadar ve Staj için de 4 aya kadar Avrupa'da anlaşmalı üniversitelerde öğrenim görebilmektedir.

2019 yılında %86 doluluk oranına ulaşan bölüm faaliyetlerine halen, toplamda; (3) Doç. Dr., (1) Dr. Öğr. Üyesi, (1) Arş. Gör. Dr. ve 28 öğrenci ile Adıyaman Üniversitesi Besni Mehmet Erdemoğlu Yerleşkesinde bulunan Mimarlık Fakültesi Binasında devam edilmektedir.

Yakın çevresinde 5'i büyük şehir (Gaziantep,Kahramanmaraş,Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır,) olmak üzere toplam 6 adet Organize Sanayi Bölgesi bulunan ve bu sayede tekstil sektörü açısından da oldukça avantajlı bir konumda olan bölümümüz; Öğretim elemanlarının, Tekstil Mühendisleri Odası (TMO) Güney Bölge Şube yönetim ve komisyonlarında aktif rol almaları nedeniyle, Sektördeki paydaş firmalarla her geçen gün artan, sağlam ilişkilere sahiptir.

 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Kişisel verilerin işlenmesine yönelik Aydınlatma Metni'ne ulaşabilirsiniz.